این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

(+۹۸) ۴۱ ۳۶۶۹۸۷۰۷
 
EN
جمعه, ۱۴ بهمن ۷۷۶ ساعت ۱۵:۱۸

اکسیژن ساز چگونه کار می کند؟

دستگاه اکسیژن ساز یکی از مهمترین دستگاه های کمک تنفسی برای بیماران تنفسی در خانه می باشد.

با پیشرفته تر شدن تکنولوژی و ورود تجهیزات پزشکی به خانه های بیماران برای سهولت در نگهداری بیمار در خانه، دستگاه اکسیژن ساز خانگی یکی از مهمترین دستگاه های تولید شده بدین منظور می باشد.

دستگاه اکسیژن ساز، از تکنیک بسیار ساده جهت فراهم اوردن اکسیژن مورد نیاز بیمار، استفاده می نماید.

 دستگاه اکسیژن ساز ، توسط پمپ مخصوص ، هوای درون اتاق را مکیده و سپس از محفظه های پودر زئولیت عبور می دهد و پودر زئولیت ، اکسیژن ۲۱ درصد موجود در هوای ورودی را از گازهای دیگر هوا جدا می کند و به سمت محفظه های دیگر هدایت می نماید.

کمپرسور موجود در دستگاه اکسیژن ساز، فشار و درصد اکسیژن را در محفظه ها بالا می برد و خلوص اکسیژن داخل انها را به ۹۴ درصد و فشار آن را به حدود ۲۳۰ میلیمتر جیوه می رساند.

اکسیژن از درون محفظه نگهداری به پشت فلومتر جلوی دستگاه هدایت می شود و از نازل مخصوص به سمت بینی و دهان بیمار هدایت می شود.

 

نکات اساسی درمورد دستگاه اکسیژن ساز:

 

خلوص اکسیژن خروجی اکسیژن ساز معمولا بین ۹۳ تا ۹۵ درصد می باشد.

دستگاه به طور عادی اگر روشن باشد و به بیمار متصل نباشد هیچگونه اکسیژنی را به فضای اتاق اضافه نمی نماید.

اکسیژن ساز خانگی با برق کار کرده و فاقد باتری و یا سیلندر ذخیره می باشد و به محض قطع شدن برق عمل دستگاه متوقف می شود.

 

فیلترهای ورودی دستگاه اکسیژن ساز ۲ نوع فیلتر است. فیلتر اول از جنس اسفنج متخلخل پلی اورتان یا همان ابر صنعتی می باشد و قابل شستشو است و باید هر هفته یکبار شسته شود و فیلتر دوم از جنس کاغذ فیلترهای HEPA می باشد و حداقل هر ۶ ماه یکبار باید تعویض بشوند.

 دستگاه اکسیژن ساز هیچوقت به پهلو قرار ندهید و یا حمل نکنید ، زیرا به دلیل معلق بودن موتور کمپرسور داخل دستگاه ،احتمال سقوط موتور و خرابی پمپ می باشد.

در قسمت خروجی اکسیژن دستگاه ،لیوان مانومتر می باشد که اکسیژن خروجی از داخل آن عبور کرده و مرطوب می شود . این لیوان باید تا یک سوم داخل آن آب مقطر یا جوشیده ریخته شده و هر ۱۰ روز یکبار سوراخ های نازل شلنگ داخل لیوان ،جرم زدایی کنید و یا توسط سوزن یا وسیله تیز ، سوراخهای آن باز کنید.

 اکسیژن ساز پرتابل وسیله دیگری می باشد که جهت استفاده بیمار در بیرون از منزل طراحی و تولید گردیده است .

اکسیژن ساز پرتابل از همان مکانیزم عمومی تولید اکسیژن استفاده می کند ولی تفاوت آن در کوپک بودن اندازه و وزن دستگاه و نیز مجهز بودن به باتری شارژی داخلی است. در حین متصل بودن دستگاه به برق ۲۲۰ ولت شهری و یا ۱۲ ولت فندکی اتومبیل باتری شارژی داخل دستگاه ، شارژ می گردد تا در مواقع مورد نیاز، برق دستگاه را تامین می کند.

اکثر دستگاههای اکسیژن ساز پرتابل از سیستم خروجی IMPULS استفاده می کنند . این سیستم توسط سنسورهای فشار بسیار حساس داخل دستگاه دم و بازدم بیمار را تشخیص می دهد و در هنگام دم اکسیژن را خارج و در هنگام بازدم آنرا قطع می کند. این تکنیک موجب صرفه جویی در مصرف انرژی دستگاه و نیز سهولت تنفس بیمار می شود.

اکسیژن ساز خانگی در مدلهای ۳ و ۵ و ۶ و ۷ و ۸ و ۱۰ لیتر در دقیقه تولید و عرضه شده است .

منظور از ۳ و یا ۵ لیتر در دقیقه حجم و فلوی اکسیژن  ماکزیمم تولیدی دستگاه می باشد.

برای بیماران با مشکلات آسم حاد و مزمن و یا مشکلات غیر حاد تنفسی دستگاه ۳ و ۵ لیتر مناسب است.

دستگاه های ۳ لیتری همگی ساخت چین می باشد و هیچگونه دستگاه ۳ لیتری غیر چینی در بازار موجود نیست .

دستگاه های ۵ لیتری چینی را می توان تا حداکثر ۱۵ ساعت در روز استفاده کرد و برای بیماران ونتیلاتوری و یا کسانی که به صورت ۲۴ ساعته از دستگاه اکسیژن ساز استفاده می نمایند به هیچ عنوان مناسب نمی باشد.

خلوص اکثر دستگاه های چینی در فلوی ۵ لیتر در دقیقه به میزان ۴۰ درصد کاهش می یابد.

بیماران حاد ریوی و یا سرطانی و یا تخریب ریه و نیز موارد بیماری های تهاجمی مانند ALS و MS و یا بیماران منتظر پیوند ریه با تخریب بالای ۶۰ درصد ریه می بایست از دستگاه های اکسیژن ساز با ظرفیت ۷ تا ۱۰ لیتر در دقیقه استفاده نمایند.