این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

(+۹۸) ۴۱ ۳۶۶۹۸۷۰۷
 
EN
پنج شنبه, ۲۹ دی ۷۷۶ ساعت ۱۱:۵۴

گاز اکسیژن چگونه تولید می شود ؟

گاز اکسیژن چیست

اکسیژن حیاتی ترین عنصر روی زمین است. در طول حیات کره زمین جو آن همیشه دارای اکسیژن حیات بخش نبوده است. زمانی در زمین، مخلوطی از گاز کربن دی اکسید و گاز های دیگر وجود داشته اند و کره خاکی جوی شبیه به مریخ یا زهره داشته است.

 

اکثریت بر این باورند که ظهور و پیدایش گیاهان سبب شد، طی فرآیند فوتوسنتز گاز اکسیژن تولید شود. اما این نظریه نیز وجود دارد که تولید اکسیژن از گاز کربن دی اکسید به وسیله نور فرا بنفش اتفاق افتاده است. همچنین فیتوپلانکتون­های موجود در اقیانوس ها، طی فرآیند فوتوسنتز اکسیژن زیادی را آزاد می کنند.

گاز اکسیژن بی رنگ و بو است و در حالت مایع و جامد اکسیژن رنگ آبی کمرنگی دارد و در هر دوحالت مایع و جامد دارای خاصیت پارا مغناطیس است. اکسیژن مایع را معمولاً با عمل تقطیر جزئی از هوای مایع به دست می آورند.

درصد اکسیژن در هوا

ما هوایی را نفس می­کشیم که در آن ۲۱% اکسیژن وجود دارد. اگر تصور می کنید تنفس اکسیژن خالص می تواند مفید باشد باید بگوییم که اکسیژن خالص نه تنها مفید نیست بلکه مضر هم هست.  اکسیژن خالص سمی است و می تواند بیماری هایی مانند کاهش بینایی، تشنج و اغما را سبب شود.

کاربرد های گاز اکسیژن

گاز اکسیژن به عنوان اکسید کننده در موشک ها کاربرد دارد. اکسیژن در ترکیب با گاز هلیوم با نام تجاری هلیوکس (heliox) در کپسول­های تنفسی غواصان و برای بیماران تنفسی استفاده می­شود. اکسیژن در جوشکاری، ساخت فولاد، تولید متانول، تولید سیمان و سرامیک سازی و همچنین در سفید کردن خمیر کاغذ در صنعت کاغذ سازی به کار می­رود. تصفیه آب و فاضلاب با اکسیژن، تولید اتیلن اکساید و دستگاههای شناسایی و انالیز مواد نیز از دیگر کاربرد های گاز اکسیژن می­باشند.

ایمنی گاز اکسیژن

گاز اکسیژن به تنهایی خطری ندارد، اما اگر در نزدیکی مواد آتش زا قرار بگیرد از آن جهت که یکی از مواد حیاتی برای شعله های آتش است می تواند بسیار خطرناک باشد و مانع از مهار آتش شود.

تولید گاز اکسیژن

می­توان گفت اکسیژن فراوانترین عنصر، نه تنها روی زمین بلکه تمام جهان هستی و ستارگان دور دست نیز است. زیرا به جز اکسیژن موجود در هوا که ترکیب دوتایی و ترکیب سه تایی اتم اکسیژن است، این اتم در ترکیب با بسیاری از عناصر دیگر مانند آب و غیره وجود دارد.

ساده ترین راه برای تولید این عنصر حیاتی، استفاده از دستگاه اکسیژن ساز است که به روش PSA  کار می­کند.دستگاه اکسیژن ساز از قسمت های مختلفی تشکیل می­شود. ستون های تغلیظ اکسیژن از زئولیت پر می­شوند که نیتروژن هوا در معرض کاتیون های کریستال زئولیت قرار می گیرد و یک دو قطبی القایی تشکیل می­شود که نیتروژن در کریستال زئولیت جذب می­گردد. نیتروژن نسبت به اکسیژن بیشتر قابلیت پلاریزاسیون دارد و زئولیت به صورت انتخابی نیتروژن را جذب کرده و اکسیژن را بدون هیچ محدودیتی عبور می­دهد.

برای بهره بردن از گاز اکسیژن ۲ روش معقول وجود دارد :

·         استفاده از کپسول های پر شده از اکسیژن

·         استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

باید این نکته را متذکر شویم که کپسول های اکسیژن تمام می­شوند و شما مجبور به شارژ آنها هستید پس هزینه بیشتری نسبت به خرید اکسیژن ساز دارد. همچنین کپسول های اکسیژن بعد از گذر زمان دچار نشتی گاز به اتمسفر می­شوند که از لحاظ امنیتی خطرناک است.

با در نظر گرفتن نکات بالا خرید اکسیژن ساز کار عاقلانه تری به نظر می­آید.

شما می توانید جهت خرید اکسیژن ساز و خرید نیتروژن ساز با ما تماس بگیرید.