این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

(+۹۸) ۴۱ ۳۶۶۹۸۷۰۷
 
EN
یکشنبه, ۲۴ مهر ۷۷۶ ساعت ۱۴:۴۹

اکسیژن در استخر پرورش ماهی

آب مقدار محدودی اکسیژن را در خود نگه می­دارد و این حالت آب با فشار اتمسفر، درجه حرارت و شوری متغیراست . به صورت طبیعی اکسیژن از طریق انتشار از هوا و فتوسنتز (فیتوپلانکتون ها یا جلبک ها اکسیژن را بوجود می آورند ) در آب تولید می­شود . عمل فتوسنتز بیشترین میزان تولید اکسیژن در آب را به خود اختصاص می ­دهد . میزان و زاویه تابش نور در فصل­ های مختلف سال بر میزان فتوسنتز فیتوپلانکتون ها و تولید اکسیژن تأثیر دارد .


اگر دو استخر مشابه را در نظر بگیریم اکسیژن موجود در آنها ، میزان باروری استخر ، ساعت روز ، دمای آب ، املاح موجود در آب و... متفاوت می­ باشد . غلظت اکسیژن در اوایل صبح کم ترین میزان خود و در بعد از ظهر بالاترین حد خود را دارد .
میزان اکسیژن در آب می ­تواند بر ضریب تبدیل غذایی ، قابلیت هضم غذا ، رشد و حتی افزایش تولید اثر گذار باشد .
در استخر پرورش ماهی موجودات دیگری غیر از ماهی­ ها هستند که اکسژن مصرف می کنند . ماهی ­ها فقط از ۱۵-۵% اکسیژن آب استفاده می کنند .
مصرف کنندگان اکسیژن و درصد مصرف اکسیژن توسط آنها در استخر شامل :
فیتوپلانکتون ها ، باکتری ها و مواد معلق حدود ۵۰% ، مدفوع ماهی ها و غذاهای مصرف نشده حدود ۳۲% ، بنتوزها حدود ۰.۲% ، تجزیه کودها و لجن کف استخر حدود ۸% و زئوپلانکتونها حدود ۴.۵% می باشند .

در زیر به برخی نکات که باید در پرورش ماهی به آنها توجه شود اشاره شده است :

ماهی ­ها برای هضم کامل غذا ۲ برابر اکسیژن بیشتر از حد معمول لازم دارند .
 برای جلوگیری از باقی ماندن غذا در استخر غذا دهی باید با توجه به وزن بدن ماهی صورت گیرد .
 غذا دهی با زمانبندی منظم باشد تا ماهی­ ها در هضم غذا با مشکل کمبود اکسیژن مواجه نشوند ، پس باید از تغذیه ماهی­ ها در نیمروز و شب خودداری شود .
        استفاده از اکسیژن ساز در هنگام کاهش اکسیژن که بخصوص در شب تا اوایل صبح است ضرورت دارد .اکسیژن موجود در آب زمانی کاهش می ­یابد که میزان اکسیژن تولیدی کمتر از میزان مصرف آن توسط موجودات باشد .
عوامل مؤثر در کاهش میزان اکسیژن محلول در آب :
 آب و هوای آرام ، ابری و گرم :در روزهایی که هوا ابری است یا گرد و غبار در هوا زیاد است ، نور خورشید به سطح آب نمی­ رسد و عمل فتوسنتز و تولید اکسیژن بوسیله فیتوپلانکتون­ ها صورت نمی­ گیرد در نتیجه اکسیژن آب کاهش می­ یابد .
استخرهایی که شکوفایی پلانکتونی زیادی در سطح آب دارند نورخورشید به بستر آنها نفوذ نکرده و به همین سبب اکسیژن فقط در سطح آب تولید می شود و به لایه های پائینی نفوذ نمی کند . با وجود اینکه در طول روز اکسیژن باید در حد بالایی باشد ، ممکن است ماهی ها با کمبود اکسیژن مواجه شوند .
 با افزایش دما نیز میزان اکسیژن موجود در آب کاهش می ­یابد زیرا فعالیت موجودات با افزایش درجه حرارت افزایش پیدا می کند . ماهی ها موجوداتی خونسرد هستند بنابراین درجه حرارت بدن و فعالیتشان به درجه حرارت آب بستگی دارد . توقف جریان باد نیز باعث می شود که اکسیژن موجود در هوا از طریق انتشار وارد آب نشود .

مرگ ناگهانی فیتوپلانکتون­ها یا جلبک ها:

هنگامی که فیتو پلانکتون­ها و جلبک ها در آب از بین می ­روند نیز کمبود اکسیژن در آب بوجود می آید زیرا نه تنها منابع تولید اکسیژن در استخر از بین رفته اند بلکه جلبک ها و فیتوپلانکتون های مرده خود باعث مصرف اکسیژن می شوند .در ساعات تاریکی که فیتوپلانکتون­ها تراکم بالایی دارند می توانند اکسیژن تنفسی ماهی­ های موجود در آب را مصرف کنند.
لایه بندی آب استخر :هنگام تابستان در استخر(به عمق ۲-۳ متر) لایه فوقانی آب (عمق ۱ متر) خیلی سریع گرم می شود و چگالی آن کاهش یافته و سبکتر از آب کف استخر می شود . به دلیل اینکه آب لایه بالایی گرم تر و سبکتر است نمی تواند با آب سرد عمق استخر مخلوط شود و آب سرد نزدیک کف بی حرکت مانده و اکسیژن آن کاهش یافته و ترکیبات سمی توسط باکتری ها و مواد آلی پوسیده تولید می شود .
اگر هوا سرد شود یا باران شدید ببارد لایه بالایی با لایه پایینی هم دما شده و آب مخلوط می شود و دیگر مشکل فقدان اکسیژن را در کف نداریم .
تجزیه مواد آلی کف : هنگامی که بیومس (وزن کل ماهیان) در استخر بالا رود (اواخر تابستان) بار مواد آلی و مدفوع ماهی ها (آمونیاک ، نیترات ، مدفوع و غذای هضم نشده) افزایش می ­یابد .
 مواد آلی و مدفوع ماهی­ ها تجزیه شده و سبب افزایش نیاز اکسیژنی ماهی­ها می­ گردد . همچنین مواد آلی و مدفوع ماهی ها می تواند باعث تحریک رشد جلبک­ ها و بلوم آنها در استخر شود .
اندازه گیری اکسیژن محلول :
اکسیژن محلول در آب باید ۲ بار در روز ، صبح زود و ابتدای شب بررسی شود . پائین بودن میزان اکسیژن در اوایل شب بسیار نگران کننده و خطرناک می­باشد .
ماهی­های درشت تر مصرف اکسیژن بیشتری دارند در نتیجه ماهیانی که به سطح آب می آیند درشت تر هستند . استفاده از اکسیژن ساز در هنگام کاهش اکسیژن که مخصوصاً در شب تا اوایل صبح است ضرورت دارد .
 
گفتنی است که تیم مهندسان کارآزموده و شایسته‌ ی ما همواره متعهد به ارائه‌ ی خدمات مطمئن و با کیفیت در سراسر اوقات شبانه‌ روز و در هفت روز هفته می‌ باشد و شما می توانید جهت خرید اکسیژن ساز و خرید نیتروژن ساز با ما تماس بگیرید.