این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

(+۹۸) ۴۱ ۳۶۶۹۸۷۰۷
 
EN
یکشنبه, ۱۷ تیر ۷۷۷ ساعت ۱۶:۲۳

۱۰ واقعیت جالب درباره اکسیژن دریافت کنید

 

اکسیژن یکی از شناخته شده ترین گازهای موجود در کره زمین است ، تا حدی که به دلیل بقای فیزیکی ما بسیار مهم است. بخش مهمی از جو و اتمسفر زمین است ، از آن برای اهداف پزشکی نیز استفاده می شود و تأثیر عمیقی بر گیاهان ، حیوانات و فلزات دارد.

 

حقایق درباره اکسیژن

اکسیژن دارای عدد  اتمی ۸ با نماد O است. توسط کارل ویلهلم شل در سال ۱۷۷۳ کشف شد ، اما او کار خود را بلافاصله منتشر نکرد ، بنابراین اعتبار این کشف اغلب در سال ۱۷۷۴ به جوزف پریستلی داده می شود. در اینجا ۱۰ واقعیت جالب درباره عنصر اکسیژن وجود دارد. .

۱.     ۱. حیوانات و گیاهان برای تنفس به اکسیژن نیاز دارند. فتوسنتز گیاه چرخه اکسیژن را به حرکت در می آورد و حدود ۲۱٪ آن را در هوا حفظ می کند. گرچه گاز اکسیژن برای زندگی ضروری است ، اما مقدار بیش از حد آن می تواند سمی یا کشنده باشد. علائم مسمومیت با اکسیژن عبارتند از از دست دادن بینایی ، سرفه ، گرفتگی عضلات و تشنج، در فشار عادی ، مسمومیت با اکسیژن هنگامی اتفاق می افتد که گاز بیش از ۵۰٪ باشد.

۲.   ۲.   گاز اکسیژن بی رنگ ، بی بو و بی مزه است. معمولاً با تقطیر کسری هوا مایع تصفیه می شود ، اما این عنصر در بسیاری از ترکیبات مانند آب ، سیلیس و دی اکسید کربن یافت می شود.

۳.      ۳.اکسیژن مایع و جامد به رنگ آبی کم رنگ است. در دماهای پایین تر و فشارهای بالاتر ، اکسیژن ظاهر خود را از بلورهای مونوکلینیک آبی به رنگ نارنجی ، قرمز ، سیاه و حتی ظاهر فلزی تغییر می دهد.

۴.     ۴. اکسیژن غیر متریال است. این ماده از هدایت حرارتی و الکتریکی کم برخوردار است ، اما از انرژی الکتریکی بالا و یونیزاسیون بسیار برخوردار است. فرم جامد شکننده تر از چربی یا انعطاف پذیر است. اتمها به آسانی الکترون را بدست می آورند و پیوندهای شیمیایی کووالانسی را تشکیل می دهند.

۵.   ۵.   گاز اکسیژن به طور معمول مولکول دو ظرفیتی است. ازن ، ، شکل دیگری از اکسیژن خالص است. اکسیژن اتمی ، که به آن اکسیژن منفرد نیز گفته می شود ، در طبیعت رخ می دهد ، اگرچه یون به آسانی به عناصر دیگر پیوند می زند. اکسیژن منفرد ممکن است در جو فوقانی یافت شود. یک اتم اکسیژن منفرد معمولاً دارای عدد اکسیداسیون -۲ است.

۶.     ۶. اکسیژن از احتراق پشتیبانی می کند. با این حال ، به تنهایی قابل اشتعال نیست! این ماده اکسید کننده محسوب می شود. حبابهای اکسیژن خالص نمی سوزند.

۷.     ۷. اکسیژن پارامغناطیس است ، به این معنی که به یک آهنربا جذب می شود اما مغناطیس دائمی را حفظ نمی کند.

۸.     ۸. تقریبا ۲/۳ از جرم بدن انسان اکسیژن است. این امر آن را به وفورترین عنصر ، با توده بدن در بدن تبدیل می کند. اکثر اکسیژن بخشی از آب است ، H۲O. اگرچه تعداد بیشتری از اتم های هیدروژن در بدن از اتم های اکسیژن وجود دارد ، اما این جرم به میزان قابل توجهی کمتر است. اکسیژن همچنین فراوان ترین عنصر پوسته زمین است (تقریبا ۴۷٪ جرم) و سومین عنصر رایج در جهان است. هرچه ستارگان هیدروژن و هلیوم را می سوزانند ، اکسیژن فراوان تر می شود.

۹.     ۹. اکسیژن برانگیخته شده مسئول رنگهای روشن ، قرمز و سبز و زرد-سبز شفق است. این مولکول از اهمیت اصلی است ، تا آنجا که شفقهای روشن و رنگی تولید می کند.

۱۰.  ۱۰.اکسیژن استاندارد وزن اتمی برای سایر عناصر بود تا زمانی که در سال ۱۹۶۱ جایگزین کربن شد. قبل از آنکه در مورد ایزوتوپها شناخته شود ، اکسیژن یک انتخاب مناسب برای استاندارد انجام داد زیرا اگرچه ۳ ایزوتوپ طبیعی اکسیژن وجود دارد ، اما اکثر آن اکسیژن است. ۱۶ به همین دلیل است که وزن اتمی اکسیژن (۱۵.۹۹۹۴) به ۱۶ نزدیک است. در حدود ۹۹.۷۶٪ اکسیژن اکسیژن ۱۶ است.

جهت خرید اکسیژن ساز با ما در ارتباط باشید.