این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

(+۹۸) ۴۱ ۳۶۶۹۸۷۰۷
 
EN
جمعه, ۰۳ فروردين ۷۷۷ ساعت ۱۱:۱۶

چگونگی استفاده و حفظ یک کنسانتره اکسیژن

هر دستگاهی نیاز به تعمیر و نگهداری دارد و کنسانتره اکسیژن از این قاعده مستثنا نیست، البته باید تعمیر و نگهداری مورد نیاز را به حداقل رساند.

 

قبل از یادگیری نحوه نگه داشتن سیستم اکسیژن به درستی باید بدانید که چگونه از آن استفاده کنید.

 

دستورالعمل برای استفاده از کنسانتره اکسیژن

با استفاده از یک کنسانتره اکسیژن مراحل زیر باید انجام شود:

 

منبع تغذیه اصلی را روشن کنید که در آن سیم برق متصل کننده اکسیژن است

دستگاه را در یک محل خوب تهویه قرار دهید، ترجیحا ۱-۲ فوت دور از دیوار، به طوری که مصرف و هوا کش دارای دسترسی آسان

مرطوب کننده را وصل کنید (معمولا برای جریان اکسیژن مداوم بیش از ۲-۳ ليتر)

اطمینان حاصل کنید که فیلتر ذرات موجود است

کانال بینی / ماسک را وصل کنید و اطمینان حاصل کنید که لوله سالم  باشد

دستگاه را با فشار دادن دکمه Power   دستگاه روشن کنید

جریان اکسیژن را طبق تجویز پزشک تنظیم کنید

حباب کردن اکسیژن با قرار دادن خروجی ماسک بینی در یک لیوان آب، این جریان جریان اکسیژن را تضمین می کند

نفس کشیدن از طریق ماسک بینی

نگه داشتن کنسانتره اکسیژن شما

چیزهای کمی وجود دارد که مراقب بیمار و یا بیمار در هنگام استفاده از دستگاه های اکسیژن خود باید در ذهن داشته باشید. برخی از این موارد نیاز به توجه خاصی دارند، در حالی که بعضی از آنها تنها روشهای نگهداری اساسی هستند.

 

با استفاده از یک تثبیت کننده ولتاژ

در بسیاری از کشورها، مردم با مشکل نوسان ولتاژ مواجه هستند. این مشکل می تواند قاتل نه تنها اکسیژن متصل کننده بلکه هر وسیله ی الکتریکی خانگی باشد.

 

پس از قطع برق قدرت با ولتاژ بالا بالا می آید که می تواند کمپرسور را تحت تأثیر قرار دهد. این مشکل را می توان با استفاده از تثبیت کننده ولتاژ با کیفیت خوب حل کرد. تثبیت کننده ولتاژ، نوسانات ولتاژ را تثبیت می کند و از این طریق عمر کنسانتره ثابت اکسیژن را بهبود می بخشد.

 

استفاده از تثبیت کننده ولتاژ اجباری نیست بلکه توصیه می شود؛ پس از همه، شما برای صرفه جویی در یک اکسیژن متمرکز هزینه های زیادی می پردازید و برای خرید یک تثبیت کننده ولتاژ، هزینه های بیشتری را صرف می کنید.

 

قرار دادن کنسانتره اکسیژن

کنسانتره اکسیژن می تواند در هر کجا در داخل خانه نگهداری شود اما در حین عملیات، باید از دیوار، تخت، مبل، و غیره نگه داشته شود.

 

باید حدود ۱/۲ فوت از فضای خالی در اطراف ورودی هوا کنتراکتور اکسیژن داشته باشید، زیرا کمپرسور داخل دستگاه نیاز به فضای بیشتری برای دریافت مقدار کافی هوا دارد که به اکسیژن خالص داخل دستگاه متمرکز می شود. (ورودی هوا می تواند بر روی پشت، جلو یا دو طرف دستگاه باشد - به مدل بستگی دارد).

 

اگر فاصله کافی برای ورود هوا فراهم نشود، احتمال وجود دارد که کمپرسور دستگاه ممکن است گرم شود زیرا قادر به گرفتن مقدار کافی هوا نیست و دستگاه هشدار می دهد.

 

فاکتور گرد و غبار

گرد و غبار در محیط زیست نقش مهمی را در نیاز اولیه خدمات دستگاه ایفا می کند.

 

هوا ناخالصی هایی مانند ذرات گرد و غبار که توسط فیلترهای دستگاه فیلتر می شود. این فیلترها بعد از چند ماه خفه می شوند و کاملا بسته به سطح گرد و غبار موجود در داخل اتاق است.

 

وقتی فیلتر خفه می شود، خلوص اکسیژن کاهش می یابد. وقتی این اتفاق می افتد، بسیاری از ماشین ها شروع به زنگ زدن می کنند. در چنین مواردی فیلترها باید بصورت دوره ای جایگزین شوند.

 

گرچه ممكن است از گرد و غبار از هوا غيرممكن باشد اما بايد از استفاده از دستگاه اکسیژن در محیط گرد و غبار اجتناب كرد؛ همچنین می توان اقدامات احتیاطی اولیه را برای کاهش آن مانند هر زمان که خانه تمیز می شود انجام دهد، دستگاه را می توان خاموش و پوشش داده، زیرا میزان گرد و غبار در طول تمیز کردن خانه به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

 

این دستگاه، اگر در این زمان استفاده شود، می تواند در تمام گرد و غبار ایجاد کند که باعث می شود فیلتر به زودی خفه شود.

 

استراحت ماشین

کنسانتره اکسیژن به طریقی ساخته می شود که می تواند به مدت ۲۴ ساعت اجرا شود. اما در بعضی مواقع، آنها با مشکلات گرم شدن و توقف به طور ناگهانی مواجه می شوند.

 

بنابراین، پس از استفاده مداوم از ۷-۸ ساعت، تمرکز کننده باید بقیه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه را بگذارد.

 

بعد از ۲۰-۳۰ دقیقه بیمار می تواند متمرکز را روشن کرده و آن را برای ۷ تا ۸ ساعت دیگر بکار ببرد تا قبل از بقیه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه دوباره بجوشد.

 

هنگامی که دستگاه خاموش می شود، بیمار می تواند از سیلندر آماده به کار استفاده کند. این باعث بهبود عمر کمپرسور متصل کننده می شود.

فیلترها

در برخی از ماشین ها یک فیلتر کابینت / خارجی خارج وجود دارد که می تواند به راحتی برداشته شود. این فیلتر باید یک بار در هفته (و یا بیشتر با توجه به شرایط عملیاتی) با آب صابون تمیز شود. توجه داشته باشید که باید قبل از بازگشت به دستگاه، آن را کاملا خشک کنید.

 

فیلترهای داخلی باید توسط مهندس خدمات مجاز ارائه دهنده تجهیزات خود جایگزین شوند. این فیلترها اغلب نیاز به جایگزینی دارند.

 

روش های تمیز کردن رطوبت ساز

آب آشامیدنی تمیز باید برای رطوبت مورد استفاده قرار گیرد تا از هرگونه انسداد در حفره های بطری در بلند مدت جلوگیری شود

آب نباید کمتر / بیشتر از مقادیر حداقل / حداکثر سطح آب مربوط به بطری باشد

آب در بطری باید یک بار در ۲ روز جایگزین شود

بطری باید از داخل یک روز در ۲ روز تمیز شود

اقدامات احتیاطی عمومی و اقدامات تمیزکاری

دستگاه را نباید بر روی زمین های خشن که در آن چرخ های دستگاه ممکن است شکسته شوند منتقل می شود. به شدت توصیه می شود دستگاه را در چنین مواردی بلند کنید و سپس حرکت کنید.

لوله اکسیژن نباید از زهکشی یا نشتی از خروجی اکسیژن که در آن به زاویه بینی متصل است، نداشته باشد.

آب نباید بر روی دستگاه ریخته شود

ماشین نباید در نزدیکی آتش یا دود نگه داشته شود

کابینت بیرونی دستگاه باید با پاک کننده خانگی خفیف با استفاده از یک پارچه اسفنجی / ملایم و سپس تمام سطوح خشک شود. اجازه ندهید مایع به داخل دستگاه وارد شود

شما میتوانید جهت خرید اکسیژن ساز با گروه مهندسی فلات باختر تماس بگیرید.